Kernavės piliakalniai

Kernavės piliakalniai, penki piliakalniai Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje, Kernavės pietiniame pakraštyje, Neries slėnio dešiniajame šlaite. Kernavės piliakalnių teritorija – vienas Lietuvos valstybės susidarymo centrų. Piliakalniai: Aukuro kalnas, Mindaugo Sostas, Lizdeikos kalnas ir Pilies kalnas yra vienas šalia kito, apie 0,4 km į pietryčius nuo jų yra Kriveikiškio piliakalnis.

Aukuro kalnas

Aukuro kalnas, dar vadinamas Barščių kalnu ir Šventu kalnu, yra vidurinėje piliakalnių komplekso dalyje. Tai pailga nupjauto kūgio formos kalva, kurią nuo Mindaugo Sosto (iš šiaurės pusės) ir Lizdeikos kalno (iš rytų pusės) skiria gilūs grioviai, iš pietų juosia Neries slėnis. Šlaitai statūs, pietinis – 18 m, šiaurinis – 13 m aukščio, rytinio šlaito papėdėje tekėjo Pajauta. Aikštelė pailga, 53 × 20 m dydžio.

Mindaugo sostas

Į šiaurę nuo Aukuro kalno yra Mindaugo Sostas. Jį iš vakarų, pietų ir rytų juosia gilūs grioviai, skiriantys nuo Aukuro ir Pilies kalnų bei aukštumos šiaurėje. Šlaitai statūs, 20–23 m aukščio. Aikštelė pailga, 57 × 17 m dydžio. Jos šiauriniame gale yra 5 m aukščio nupjauto kūgio formos pylimas.

Lizdeikos kalnas

Į rytus nuo Mindaugo Sosto yra Lizdeikos kalnas, dar vadinamas Smailiakalniu. Iš vakarų ir šiaurės juosia gilios daubos, pietinis šlaitas leidžiasi į Neries slėnį, rytuose yra aukštuma. Šlaitai statūs, 25–30 m aukščio. Aikštelė ovali, 27 × 12 m dydžio. Jos rytiniame gale yra 4,5 m aukščio kūgio formos pylimas (išorėje 6 m aukščio).

Pilies kalnas

Į šiaurės vakarus nuo Aukuro kalno ir į vakarus nuo Mindaugo Sosto yra Pilies kalnas, dar vadinamas Piliaviete, Įgulos kalnu – tai aukštutinė senojo Kernavės miesto dalis. Iš pietų ir pietvakarių juosia Neries slėnis; į slėnį besileidžiantys šlaitai statūs, iki 30 m aukščio, rytinis šlaitas – 25 m aukščio. Šiaurėje ir šiaurės vakaruose aikštelę nuo aukštumų skiria 150 m ilgio ir 3,5–4,0 m (išorėje 5,5–6,0 m) aukščio pylimas, už jo yra 2,7–3,5 m gylio ir 20–25 m pločio (viršuje) griovys. Aikštelė netaisyklingo plano, 180 × 100 m dydžio, apardyta ariant.

Kriveikiškio piliakalnis

Į pietryčius nuo Lizdeikos kalno ir Kriveikiškio kaimo, Neries IV terasos kyšulio gale, Kernavėlės dešiniajame krante, yra Kriveikiškio piliakalnis. Šlaitai, besileidžiantys į Neries ir Kernavėlės slėnį, statūs, 20–22 m aukščio. Šiaurėje nuo aukštumos piliakalnį skiria 4 m aukščio kūgio formos pylimas, rytuose – griovys; rytinis šlaitas nuožulnus, 7 m aukščio. Aikštelė maža, 11 × 5 m dydžio.

Atnaujinta: 2024-03-25