Saturnas

Saturnas – antra pagal dydį (po Jupiterio) ir šešta pagal atstumą nuo Saulės planeta. Saturnas yra dujinė planeta milžinė, jos vidutinis skersmuo yra devynis kartus didesnis už Žemės. Spėjama, kad Saturno vidų sudaro iš geležies ir nikelio bei silikatų uolienų sudarytas branduolys, apsuptas storu metalinio vandenilio sluoksniu, kurį savo ruožtu supa skysto helio sluoksnis. Planeta pavadinta romėnų turto ir žemdirbystės dievo vardu.

Saturnas nuo Saulės vidutiniškai nutolęs per 1429 milijonų km. Aplink Saulę apsisuka per 29,64 metus. Turi žiedų sistemą, sudarytą daugiausiai iš ledo dulkelių; taip pat yra uolienų nuolaužų ir kosminių dulkių. Turi bent 83 palydovus, iš kurių 53 turi pavadinimus, neįskaitant šimtų mažųjų palydovų, sutinkamų žieduose. Titanas, didžiausias Saturno ir antras didžiausias Saulės sistemos palydovas yra didesnis už Merkurijų, tačiau turįs mažesnę masę. Tai vienintelis palydovas Saulės sistemoje turįs pakankamai tankią atmosferą.

Įdomu
  • Saturne, kaip ir Žemės planetoje, yra metų laikai. Vienas „sezonas“ Saturne trunka daugiau nei 7 metus.
  • Saturnas laikomas mažiausio tankio planeta visoje Saulės sistemoje. Saturno tankis yra tik 0,687 g/cm3, o Žemės tankis yra 5,52 g/cm3.
  • Vieneri metai šioje planetoje yra lygūs 30 metų Žemėje. Keičiantis metų laikams, planeta keičia savo spalvą.
  • Saturno žiedai kartais dingsta. Faktas yra tas, kad kampu matosi tik žiedų kraštai, kuriuos sunku pastebėti.
  • Saturnas laikomas 6-ąja Saulės planeta.
  • Saturnas turi savo simbolį – pjautuvą.
  • Saturnas susideda iš vandens, vandenilio, helio, metano. Šios planetos žiedai susideda iš ledo ir dulkių gabalėlių.
  • Saturno magnetinis laukas tęsiasi daugiau nei 1 milijoną kilometrų.
  • Tai yra vėjuočiausia planeta, nes tai lemia greitas jos sukimasis ir vidinė šiluma. Vėjo greitis šioje planetoje kartais siekia 1800 km/h.
  • Saturnas yra pripažintas lengviausia planeta visoje Saulės sistemoje. Gravitacijos Saturne ir Žemėje rodikliai yra skirtingi. Pavyzdžiui, jei Žemėje žmogaus masė yra 80 kg, tai Saturne ji bus 72,8 kg.
  • Pirmasis erdvėlaivis, aplankęs Saturną, buvo „Pioneer 11“, po metų – „Voyager 1“, „Voyager 2“. Ši planeta laikoma gražiausia Saulės sistemoje.

Atnaujinta: 2024-04-09