Stotelė Nr. 15.3 „Blizgantysis kaulenis“

Blizgantysis kaulenis (Cotoneaster lucidus)

Pasitikrinkite žinias atsakydami į klausimus:

1. Kur pavaizduotas blizgantysis kaulenis?

2. Kur pavaizduoti kaulenio vaisiai?

3. Kur pavaizduoti kaulenio lapai?

Paspauskite „Pateikti” ir sužinokite ar atsakėte teisingai

Blizgantysis kaulenis yra iš Altajaus kalnų kilęs tankus krūmas, plačiai auginamas vidutinio klimato šalyse. Labai dažnas Lietuvos senuosiuose parkuose.

Aukštis: 2 – 2,5 m

Kauleniai pasižymi smulkiais lapeliais ir šakelėmis. Lapai elipsiški arba pailgai kiaušiniški, 3 – 7 cm ilgio, žvilgančia tamsiai Žalia viršutine puse. Pavasarį ir vasarą šie augalai įgauna dailų spindintį žalumą, o rudenį pasipuošia purpurine, raudona ar oranžine spalva.

Žiedai medingi, iki 1 cm skersmens, rausvi, susitelkę po 3 – 15 retuose skydiškuose žiedynuose. Žydi gegužę – birželį, apie pusantro mėnesio.

Kaulenio krūmai

Vaisiai – juodi, blizgantys, maždaug 1 cm ilgio uogų pavidalo obuoliukai – prinoksta rugsėjo mėnesį ir laikosi šakelėse iki žiemos.

Kaulenio vaisiai

Krūmas atsparus žiemai bei užterštam miestų orui.

Populiariausias gyvatvorėms auginamas lapuotis. Tinka tiek nedidelėms formuojamoms, tiek ir didesnėms laisvoms gyvatvorėms.

Kaulenis ryškioje saulės šviesoje
Kaulenis pavėsyje

Galima sodinti saulėtoje vietoje ar daliniame pavėsyje. Nereiklus dirvožemiui. Atsparus šalčiui, ligoms ir kenkėjams.

Nereiklus dirvai, bet labiau mėgsta purius vidutinio derlingumo ir drėgnumo priesmėlius ar priemolius, nepakenčia užmirkimo. Atsparus žiemai bei užterštam miestų orui. Jautrokas ligoms ir kenkėjams, bet normaliai augantiems prižiūrimiems augalams didesnės žalos jie nepadaro. Šviesomėgis, pakenčia ir pusiau pavėsį.

Genimas pavasarį. Vienas dažniausiai laisvose ir ypač karpomose (žemose bei vidutinio aukščio) gyvatvorėse auginamų krūmų.

Žemoms gyvatvorėms sodinukai sodinami kas 20-25 cm, t.y. vienam gyvatvorės ilgio metrui reikės 4-5 sodinukų. Jei gyvatvorė dviejų ar trijų eilių – sodinukų reikės dvigubai ar trigubai daugiau. Atstumas tarp eilių – apie 20-30 cm. Laisvos gyvatvorės gali būti retesnės, vienam gyvatvorės ilgio metrui sodinami 2-3 augalai (30, 40 ar 50 cm atstumais).
          Sveikas, gražiai besišakojantis, vešliai lapojantis sodinukas vertingesnis už aukštą, bet reta ar kreiva laja krūmelį.

Stotelės kuratoriai – mokytojas Gvidas ir 7-tų klasių mokiniai

Atnaujinta: 2024-03-01