Gegužės 16 ir 17 dienomis šeštokai dalyvavo integruotoje gamtos ir žmogaus pamokoje, kurioje buvo diskutuojama apie erkių keliamą pavojų ir profilaktikos priemones.
Šylant orams daug laiko praleidžiama gamtoje, bet nereikėtų pamiršti apie joje tykantį pavojų – erkes bei jų sukeliamas ligas.
Mokiniai ne tik sužinojo, kaip galima apsisaugoti nuo erkių, bet ir pasidalino šia žinute su mokyklos bendruomene, kurdami prevencinių priemonių plakatus.
Kaip apsisaugoti nuo erkių?
– vykstant į gamtą tinkamai apsirenkite: dėvėkite uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, taip pat ilgas kelnes, sukištas į batus ar kojines. Išvykai į gamtą rekomenduotina pasirinkti šviesesnius drabužius, nes ant jų lengviau pastebėsite ropojančią erkę.
– po buvimo gamtoje būtinai atidžiai apžiūrėkite visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą. Ieškant erkių gerai išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu, persirenkite kitais rūbais, o vilkėtus rūbus pakabinkite negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje. Atsiminkite, kad sausame ore erkės išgyvena labai trumpai.
– iškylaudami gamtoje venkite pamiškių ir aukštos žolės. Aktyvi erkė aukos paprastai tyko ant žolės stiebelio (apie 10-20 cm aukščiau nuo žemės paviršiaus). Jos renkasi drėgnas vietoves ir prieblandą, todėl dažniau aptinkamos tankiame lapuočių miško jaunuolyne, proskynose, krūmuose, aukštoje žolėje.
– naudokite erkes atbaidančias priemones. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties bei nariuotakojo jautrumo repelento sudedamosioms dalims. Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti instrukciją ir naudoti joje nurodytais terminais.
Kadangi nėra nei vieno visiškai patikimo apsaugos nuo erkių būdo, reikia imtis priemonių, padedančių išvengti jų platinamų ligų. Vienintelė patikima profilaktikos priemonė – skiepai nuo erkinio encefalito.
O tu ar jautiesi saugus būdamas gamtoje?
Gamtos ir žmogaus mokytoja L. Daugelavičienė ir VSS J. Misaniuk




