Plutonas

Plutonas – didžiausia žinoma Saulės sistemos nykštukinė planeta. Aplink Saulę skrieja ištįsusia elipsine orbita vidutiniu 4,74 km/s greičiu. Plutonas santykinai nedidelis, mažesnis už kai kurių planetų palydovus – jo masė yra maždaug kaip penktadalis Mėnulio. Didžiąją jo dalį sudaro uolienos ir ledas.

Įdomu
  • Pirmasis vardas buvo Planeta X. Plutono vardą išrado moksleivė iš Oksfordo (Anglija). Plutonas pavadintas požemio dievo vardu.
  • Plutonas yra toliausiai nuo Saulės. Apytikslis atstumas yra nuo 4730 iki 7375 milijonų kilometrų.
  • Vienas orbitos apsisukimas aplink Saulę planetai trunka 248 metus.
  • Plutono atmosferą sudaro azoto, metano ir anglies monoksido mišinys.
  • Plutonas yra vienintelė nykštukinė planeta, turinti atmosferą. Plutonas nėra mažiausia nykštukinė planeta, jis yra antroje vietoje tarp savo rūšies.
  • Žemė ir Plutonas sukasi skirtingomis kryptimis.
  • Charonas – Plutono palydovas – dydžiu nedaug skiriasi nuo planetos, todėl kartais jie vadinami dviguba planeta.
  • Plutonas yra šalčiausia planeta. Vidutinė temperatūra yra -229 °C.
  • Plutone visada tamsu, todėl iš jo visą parą galima pažvelgti į žvaigždes.
  • Plutone saulėtekis ir saulėlydis vyksta ne kiekvieną dieną, bet maždaug kartą per savaitę.
  • Plutone svoris tampa mažesnis, jei Žemėje svoris yra 45 kg, tai Plutone jis bus tik 2,75 kg. Plutone, kaip ir Žemėje, yra šiaurės ir pietų ašigaliai.
  • Jei Plutonas priartės prie Saulės, jis virs kometa, nes daugiausia susideda iš ledo.
  • Plutonas yra 40 kartų toliau nuo Saulės nei Žemė. Plutono paviršiuje slėgis yra 7000 kartų mažesnis nei Žemėje.
  • Pagal dydį, Plutonas tilptų į Australijos žemyną.

Atnaujinta: 2024-04-09