Stotelė Nr. 15.18 „Žolė“


Žolė (Gramen)

Pasitikrinkite žinias atsakydami į klausimus:

1. Kuriame paveiksle pavaizduota žolė?

2. Ko reikia norint išauginti žolę? (išrinkite 3 variantus)

3. Kokie gyvūnai ėda žolę?

Paspauskite „Pateikti” ir sužinokite ar atsakėte teisingai

          Žolė − gaubtasėklis augalas (lotyniškai – gramen), kurio antžeminė dalis nesumedėjusi, žiemą dažniausiai sunyksta. Nuo medžio ir krūmo skiriasi tuo, kad neturi antrinio gaminamojo audinio brazdo arba turi tik jo užuomazgą.

          Žolių yra vienmečių, dvimečių ir daugiamečių. Jos visos anksti pradeda žydėti ir derėti, jų sėklų derlius palyginti su vegetatyvine mase yra didesnis negu medžių ir krūmų.

          Žolės plinta daug greičiau negu sumedėję augalai, jų kartų kaita dažnesnė. Tai lemia didelį žolių evoliucijos tempą: jų formos labai įvairios, jos prisitaikiusios augti ir labai nepalankiomis sąlygomis, dėl to dažniausiai yra augalinės dangos dominantai.

          Žolės gali būti įvairiausių rūšių, kai kurios gali būti naudingos, arba atvirkščiai – žalingos. Nežiūrint į tai, jos yra daug kur naudojamos, pvz:

  • Puošiant, tiek vidaus interjerą, tiek lauko interjerą.
  • Naudojant patiekalams puošti, paskaninti, gaminti.
  • Kai kurios net padeda išsigydyti nuo tam tikrų ligų.
Žolė

         Milijonai žmonių visame pasaulyje pjauna žolę, o nupjautą žolę palieka ten, kur ją išmetė žoliapjovė, arba suverčia į specialią atliekų dėžę.

Žolės šienavimas
Surinkta nupjauta žolė

          Nesvarbu, ar turite daržą, ar tik gėlynus, nupjautą žolę galite sumesti į komposto dėžę. Ant žemės palikta žolė taip pat virsta kompostu ir padeda patręšti veją, tačiau jei komposto jums reikia daržui ar gėlynui patręšti, žolę turite surinkti ir sumesti į komposto dėžę.
          Šviežiai nupjauta žolė turi daug azoto ir kalio, todėl ji puikiai tinka trąšoms ar komposto arbatai gaminti.

          Kai kurie žmonės augina triušius, tačiau jų kraikas yra gana brangus, ypač jei turite daugiau nei du triušius. Daugeliui triušių labai patinka nupjautos žolės pakratai, nes ant jų jie gali beveik vienu metu tiek užkandžiauti, tiek miegoti.
          Triušiams labai patinka kramsnoti žolės kraiką. Šviežia ir sudžiovinta žolė yra puikus, nors ir ne vienintelis, maistas triušiams. Atrodo, kad šienas labai patinka ir ožkoms. Ir (dar kartą) įsitikinkite, kad žolėje, kurią ketinate naudoti pašarams, nėra kenksmingų augalų ar cheminių medžiagų.

Triušis ėda žolę

          Žolė yra puikus mulčius tiek gėlynams, tiek vaismedžių sodams. Žolės mulčius atvėsina šaknų sistemą, sulaiko drėgmę sausuoju periodu, sumažina piktžoles ir suteikia augalams labai reikalingų maistinių medžiagų.

Žolės mulčius

Stotelės kuratoriai – mokytojas Gvidas ir 7-tų klasių mokiniai

Atnaujinta: 2024-03-01