Stotelė Nr. 15.7 „Kaštonas“


Kaštonas (Aesculus)

Pasitikrinkite žinias atsakydami į klausimus:

1. Kiek rūšių kaštonų yra Lietuvoje?

2. Kokio aukščio gali būti brandus kaštono medis?

3. Kuris yra kaštono lapas?

Paspauskite „Pateikti” ir sužinokite ar atsakėte teisingai

          Kaštonai – tai yra, priklausomai nuo rūšies, medžiai arba krūmai, kurie gali būti visžaliai arba metantys lapus. Savaime auga tik šiaurės pusrutulyje, tačiau kaip atvežtinė medžių ir krūmų rūšis gali augti ir pietiniame pusrutulyje. Priklausomai nuo kaštonų rūšies, krūmai gali užaugti iki 2 metrų aukščio, o medžiai iki 40 metrų aukščio.

          Lapai dideli, susidedantys iš 5–11 mažesnių lapelių. 

Kaštono lapai

          Žiedai susitelkę šluotelėse.

Kaštono žiedai

          Kaštonų vaisius yra taisyklingai arba netaisyklingai rutuliškos ar kiaušiniškos formos, dygliuotas arba nežymiai dygliuotas mėsingas goželis, arba kitaip – dėžutė, kurio viduje didelės, rutuliškos, 2 – 7 cm skersmens rudos sėklos.

Kaštono vaisiai
Kaštono sėklos

          Lietuvoje auga tik keturios kaštonų rūšys, t.y. paprastasis kaštonas, geltonžiedis kaštonas, glotniavaisis kaštonas ir hibridinė rūšis rausvažiedis kaštonas.

Rausvažiedis kaštonas
Geltonžiedis kaštonas
Glotniavaisis kaštonas

          Plačiausiai yra paplitęs paprastasis kaštonas, kuris yra naudojamas ir kraštovaizdžio formavime.

          Kitos Lietuvoje neaugančios kaštonų rūšys yra Japoninis kaštonas, Kalifornijos kaštonas, Indijos kaštonas, smulkiažiedis kaštonas, raudonžiedis kaštonas ir pan.

          Paprastasis kaštonas (lot. Aesculus hippocastanum) – tai yra vidutiniai ir dideli medžiai su apvaliu vainiku. Dėl šios priežasties jis yra puikus kraštovaizdžio medis parkams ir dideliems kiemams. Ši rūšis gali būti šiek tiek jautri tiesioginiams saulės spinduliams, o jautrumas pasireiškia nudegintais ir dėmėtais lapais.

Paprastasis kaštonas

          Geltonžiedis kaštonas (lot. Aesculus flava) – tai yra didžiausias kaštonas iš visų rūšių, kartais užaugantis iki 30 metrų. Tai labiau prisitaikanti kaštonų rūšis, tačiau vis tiek gali būti jautrus lapų nudegimams, o tai yra problema sausringomis sąlygomis.

Geltonžiedis kaštonas

          Rausvasis kaštonas (lot. Aesculus × carnea) – tai yra hibridinė kaštono rūšis. Ši rūšis išvesta genetiškai kryžminant paprastojo ir raudonojo kaštono veisles. Rausvasis kaštonas pasižymi švelnia rudens lapijos spalva, o jo žiedai yra ryškiai rausvos spalvos.

Rausvasis kaštonas

          Glotniavaisis kaštonas (lot. Aesculus glabra) – kaštono rūšis, lengvai auganti gerai drenuotame dirvožemyje ir pilnoje saulėje arba daliniame pavėsyje. Ši rūšis mėgsta drėgnas ir derlingas dirvas. Sausomis sąlygomis lapai linkę apdegti ir paprastai nuvertėja.

Glotniavaisis kaštonas
Kaštono priežiūra

          Kaštonas yra lapuočių medis, kurį gana lengva auginti, nors kai kurios rūšys gali būti linkusios į lapų ligas ir vabzdžius. Pats medis auga vidutiniu greičiu, o sodininkai gali tikėtis, kad aukštis padidės maždaug 30 – 90 centimetrų per metus, priklausomai nuo dirvožemio kokybės, medžio amžiaus, vietos ir klimato.

          Šis medis klesti tiek saulėje, tiek daliniame pavėsyje. Jis teikia pirmenybę mažiausiai nuo dviejų iki šešių valandų tiesioginių, nefiltruotų saulės spindulių kiekvieną dieną.

          Šie medžiai netoleruoja pernelyg sausų sąlygų ir geriausiai auga, jei dirva yra drėgna. Po pasodinimo reikia kruopščiai laistyti, o jauną augalą kartą per savaitę vasarą, jei kritulių nėra gausu.

Kaštonai

Stotelės kuratoriai – mokytojas Gvidas ir 7-tų klasių mokiniai

Atnaujinta: 2024-03-01