3A klasės mokiniai visą kovo mėnesį stebėjo tulpes, kurios jau praeitą pavasarį gražiais žiedais puošė mokyklą. Šiemet tulpės labai ankstyvos, tad jau kovo pradžioje mokiniai matavo daigelius, kruopščiai fiksavo rezultatus, gelbėjo nuo piktžolių, atsargiai saujelėmis pylė papildomą žemę, nekantriai laukė savo pasirinktos tulpės pumpuro, žiedo.
Pirmosios, kovo 25 d., žiedais pasipuošė margos žemaūgės tulpytės, po kelių dienų savo žiedus išskleidė trys baltos gražuolės. Grįžę po Velykų atostogų, balandžio 8d., mokiniai džiaugėsi gausybe žydinčių įvairiaspalvių tulpių.






Antrokų sodintos tulpės pražydo (2023 m.)
Pagaliau sulaukėm! Pražydo tulpės, kurias rudenį pasodino antrų klasių mokiniai. Kviečiame visus pasigrožėti nuostabiais įvairiaspalviais žiedais.









Pirmasis žiedas
Balandžio 10 d. pražydo mūsų pirmoji rudenį pasodinta tulpė.
Išdygusių tulpių daigelių matavimas
2022 m. spalio mėnesį antrokai pasodino tulpes. Ar jos išdygo? 2B klasės mokiniai nutarė aplankyti Vilniaus Viršuliškių mokyklos tulpių darželį. 2023 m. kovo 22 d. nuėjome patikrinti. Tulpių daigeliai jau paaugę. Kiekvienas mokinys su liniuote matavo daigelio aukštį. Vidutiniškai paaugo apie 8 cm. Labai laukiame pavasarinių įvairiaspalvių tulpių žiedų.
Tulpių sodinimas
Padovanok mokyklai tulpę
Pradinukai dalyvavo akcijoje „Padovanok mokyklai tulpę“. Antrokai suskaičiavo visus gautus tulpių svogūnėlius ir labai stebėjosi jų gausybe. Mokyklos kieme 2A, 2B ir 2C klasių mokiniai pasodino apie 700 tulpių.
Pavasarį mokiniai stebės, kaip dygsta tulpių daigeliai, kaip sparčiai jie auga, matuos, kiek jie paauga per dieną, savaitę, lauks pražystančių įvairiaspalvių žiedų. Mokiniai pasižadėjo tulpyną prižiūrėti – laistyti, ravėti, nužydėjus tulpėms pasirūpinti jų svogūnėliais ir rudenį pasodinti dar daugiau tulpių.
Anot istorijos šaltinių, į Europą tulpės atkeliavo iš senovės Persijos dar XVII amžiuje. Dėl šių gėlių pamišo ir prancūzai, ir italai, ir danai, tačiau… Jų nelyginti su olandais – jų šalyje tulpės įgijo aukso vertę, t. y. vos už kelis tulpių svogūnėlius senais laikais Amsterdame buvo galima įsigyti namą. Šiandien Olandija irgi dažnai pavadinama tulpių karalyste. Tik ne dėl to, kad ten auginamos tulpės labai brangios, o dėl Keukenhof parke kasmet vykstančios tulpių fiestos. Kalbama, kad pavasarį milžiniškame parko plote pražysta iki aštuonių milijonų įvairiaspalvių, nuostabaus grožio žiedus turinčių tulpių! Jei kada rasite progą, būtinai apsilankykite šiame tulpių rojuje.
Arba šių gėlių grožiu bent jau pasimėgaukite paprastai gegužės pradžioje Lietuvos botanikos soduose rengiamose tulpių žydėjimo šventėse, pavyzdžiui, Burbiškių dvare.
Įdomūs faktai apie tulpes
- Dryžuotos tulpės, labai populiarios XVII a., gavo savo spalvas užsikrėtusios virusu. Virusas, atrastas 1931-aisiais, yra pernešamas amarų. Šiais laikais įvairiaspalvės tulpės yra veisiamos dirbtinai.
- Olandų princesė Margrieta gimė 1943-aisias Kadanoje, Otavos miesto ligoninėje, kai karališkoji šeima ten išskrido bėgdama nuo karo Europoje. Gimdymo palata, kurioje princesė gimė, turėjo būti paskelbta tarptautine teritorija, kad mergaitė iš mamos, princesės Julianos, paveldėtų olandišką pilietybę. Kiekvienais metais kaip dėkingumo ženklą karališkoji šeima išsiunčia 10 000 tulpių į Otavą, tulpių festivalį.
- Nuo 1986-ųjų Nyderlandai per kiekvienas Velykas siunčia gėlių į Šventojo Petro baziliką. Tai – tradicija, pradėta po to, kai popiežius Jonas Paulius II apsilankė šalyje 1985-aisiais. Nuo tada Vatikanas nusprendė, kad Nyderlandai bus atsakingi už velykinių gėlių ekspoziciją.
- XVII a., kai buvo pasklidusi tulpių manija, buvo sakoma, kad tulpės kainuoja 10 kartų daugiau nei vidutinis darbo žmogaus atlyginimas Nyderlanduose. Taigi tulpės buvo vertingesnės už nemažai namų.
- Nyderlandai – šalis, daugiausiai pasaulyje parduodanti tulpių. Kasmet eksportuojama apie 3 milijardai gėlių.
- Tulpių vainiklapiai valgomi! Per olandų badą 1944-aisiais, Antrojo pasaulinio karo metu, žmonėms dažnai teko valgyti cukrinius runkelius ir tulpes.
Ar žinote, kad…
- Įvairiuose kraštuose gėlių selekcininkai kasmet išveda vis naujų tulpių veislių. Vienos išsiskiria neįprasta žiedų forma, kitos – žiedų raštais, trečios – originaliu žiedų margumu. Nemaža jų atkeliauja ir į mūsų šalį.
- Egzotiškų veislių tulpės standžiais lapais ir žiedais, vazoje žydi savaitę ir ilgiau. Žinoma, negalima pamiršti kasdien joms pakeisti vandenį (jo patartina pilti tiek, kad semtų apie 10 cm kotelių). Jis turi būti kambario temperatūros, o ne ledinis. Kas kelios dienos peiliu reikia patrumpinti tulpių kotelius.
- Yra gėlininkų, sakančių, kad nulinkusios tulpės atsitiesia jas pastačius priešais stalinę lempą. Kiti tvirtina, kad tulpės nenulinks, jeigu į vandenį vazoje įbersite žiupsnelį citrinų rūgšties.
- Tulpės (Tulipa) – lelijinių augalų (Liliaceae) gentis. Joms būdingi dideli šešių žiedlapių žiedai. Iš viso yra apie 100 rūšių, Lietuvoje auginamos tik kaip dekoratyviniai augalai, laukinės neauga. Tulpės kilusios iš pietų Europos, Šiaurės Afrikos ir Azijos (nuo Anatolijos ir Irano iki Kinijos ir Japonijos). Daugiausia genties rūšių Pamyro ir Hindukušo kalnuose bei Kazachstano stepėse.
- Tulpė yra nacionalinė Irano ir Turkijos gėlė, tulpių motyvai dažni persų ir turkų liaudies mene.
Stotelės kuratoriai – mokytoja Daiva Gaidanienė ir jos auklėjamosios klasės mokiniai