Stotelė Nr. 6 „Inkilai“


          Kovo 10-oji. yra 40 paukščių diena. Manoma, kad tą dieną tiek paukščių rūšių grįžta į gimtąsias vietas. 1922 metais inkilų kėlimo šventę pradėjo organizuoti gamtininkas Tadas Ivanauskas.

          Inkilai – paukščiams, įdomios patirtys – mokiniams. Nuskaitę stotelės QR kodą vaikai sužinos ne tik kaip teisingai pagaminti inkilą skirtą sparnuočiams, bet ir iškelti jį pagal gamtininkų reikalavimus, kad paukščiai ten tikrai apsigyventų ir sėkmingai išperėtų jauniklius.

Iškeltų inkilų stebėjimas

          Pavasaris – puikus metas pasidomėti aktyviausiais jo šaukliais. Kokių paukščių galime sutikti Vilniuje, o konkrečiai, Viršuliškėse? Kieno giesmes galime išgirsti nė neišėjus iš mokyklos patalpų, čia pat, pro savo klasės langą? Tokius klausimus ir panašius kelia Viršuliškių mokyklos mokiniai, stebėdami savo iškeltus inkilus.

          Ne visuose inkiluose, kuriuos iškėlėme mokyklos teritorijoje, apsigyveno paukščiai. Dar ne visus pavyko atpažinti. Mokiniai net pasitelkė telefoninę paukščių atpažinimo pagal giesmę programėlę Merlin Bird ID by Cornell Lab.

          Stebėdami inkilus pavieniui ir grupėmis, mokiniai sako atpažinę varnėną (6, 8 inkile), zylę (mėlynoji?) (11 inkile), naminį žvirblį ar/ir karklažvirblį (1 inkile), liepsnelę (4 inkile).

Inkilai Nr. 1, 2
Inkilai Nr. 3, 4, 5, 6, 7
Inkilai Nr. 8, 9
Inkilai Nr. 10, 11, 12, 13

          Stotelės stebėjimas skatina mokinius domėtis paukščiais, susipažinti su Vilniaus mieste gyvenančiais sparnuočiais, sudaryti palankesnes jų gyvenimo sąlygas Vilniaus mieste ir rūpintis jų globa. Todėl į neatsakytą klausimą – kodėl ne visuose inkiluose apsigyveno paukščiai, mokiniai ieško informacijos ne tik pamokų metu , bet ir savarankiškai Lietuvos ornitologų draugijos, paukščių gausos ir kituose puslapiuose.

          Mokiniams pavyko išsiaiškinti, kad viena pagrindinių klaidų, kabinant paukščiams inkilą, yra netinkamas vietos parinkimas. Anot paukščių stebėtojo, labai svarbu, kad inkilas būtų atsuktas į pietų ar pietryčių pusę. Jeigu pastatas, šalia kurio kabinamas inkilas, pastarąjį užstoja, ant inkilo krenta šešėlis, maža tikimybė, kad paukštelis tokiame inkile apsigyvens ir ves skaitlingas dėtis.

          Taip pat labai svarbu išlaikyti atstumą ir tarp inkilų. Sužinota, kad, pavyzdžiui, inkilus zylėms reikėtų kabinti maždaug nuo 30 iki 50 metrų atstumu vienas nuo kito. Tiesa, varnėnų inkilai gali būti ir arčiau vienas kito.

Inkilų kėlimas

          Pasitikdami pavasarį, norėdami paminėti 40 paukščių dieną bei artėjančią Žemės dieną ir dalyvaudami projekto „Kokybės krepšelio“ veiklose, 8C klasės mokiniai su klasės vadove surengė inkilų kėlimo akciją. Vieni mokiniai inkilus meistravo vadovaujami technologijų mokytojo Valdo, kiti kartu su šeimos nariais. Saugant Žemę, elgiantis tvariai, inkilams gaminti buvo panaudotos antram gyvenimui prikeltos medžiagos.

          Gamtininkai sako, kad pavasarį pranašauja ne šylantis oras, tačiau paukščių giesmės. Akcijos dalyviai viliasi, kad pavasarį mūsų mokyklos žaliosiose zonose apsigyvens naujų paukščių šeimynų.

Detaliau >>>

Stotelės kuratoriai – mokytoja Gabija ir 6C klasės mokiniai

Atnaujinta: 2024-03-01