GAMTOJE TYKO PAVOJINGI VORAGYVIAI – ERKĖS

Balandžio pabaigoje su šeštokais turėjome projektą, kurio metu mokiniai kūrė plakatus tema „Kaip apsisaugoti nuo erkių“. Kiekvienas susipažino su pagrindinėmis apsisaugojimo priemonėmis, ir suprato, kad patikimiausia apsauga – skiepai. Parengtas stendas bus mokomoji priemonė į mokyklą sugrįžusiems pradinukams.

Būkime atidūs laiką leisdami gamtoje!

Erkės būna aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra siekia 5–7 oC laipsnius šilumos

Paprastai erkės savo aukos tyko ant žolės, neaukštų krūmų iki 1,5 metro virš žemės paviršiaus. Einant pro šalį, jos prikimba prie žmogaus drabužių ir suradusios tinkamą vietą kūne įsisiurbia.

Ką daryti, jei įsisiurbė erkė?

Įsisiurbusią erkę reikia ištraukti kaip galima greičiau, staigiu judesiu suimti kuo arčiau galvos, nespausti kūnelio, nesukioti ir prieš tai netepti riebalais. Jeigu nepavyko visiškai pašalinti erkės ir liko galvutė, nieko daryti nereikia, organizmas ją pašalins pats kaip svetimkūnį. Po erkės ištraukimo, įsisiurbimo vietą rekomenduojama nuplauti vandeniu su muilu arba dezinfekuoti.

Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito ir Laimo ligos?

Vienintelė priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinacija ypač rekomenduojama žmonėms, kurie gyvena, dirba arba dažnai lankosi miškuose, parkuose, pievose.

Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl šiuo atveju apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės. Būnant gamtoje reikėtų vengti pamiškių ir aukštų žolių pievų, o jei tai neišvengiama, reikėtų apsivilkti šviesiais, ilgomis rankovėmis drabužiais, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę. Drabužius geriausia apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis). Grįžus būtina nedelsiant apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose. Taip pat patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius iš karto išskalbti ar pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai.

VSS Jurgita kartu su biologijos mokytoja Laima D.

binary comment