RUDENS LYGIADIENIS

Kiekvieną rugsėjį, apie 20–23 dienomis įvyksta rudens lygė – metas, kai dienos trukmė trumpam susilygina su nakties, ir šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo.

Švenčiant rudens lygiadienį pabrėžiama šiltojo metų laiko pabaiga ir perėjimas į šaltąjį. Kita prielaida švęsti yra tai, kad nuo rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas, artėjama prie Vėlinių, prisimenamas anapusinis pasaulis. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario lygės – šiltojo metų laiko sugrąžtų. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių jėgų bei gilesnių sferų apraiškomis.

Vilniaus mieste rugsėjo 22 d. šventės metu, minint archeologės Marijos Gimbutienės metus, Neries krantinė tradiciškai nušvito baltiškais ženklais, kuriuos drauge su Vilniaus etninės veiklos centru kūrė kelių Vilniaus miesto mokyklų moksleiviai. Šioje šventėje, kaip ir kiekvienais metais, dalyvavo mūsų mokyklos moksleiviai ir folklorinio ansamblio „VIRŠULIS“ ansambliečiai.